i inne głupoty

wtorek, 15 maja 2012

Technologika: Cudzysłowia

W momencie, gdy piszemy w jakimś edytorze tekstów, na przykład MS Wordzie - cudzysłowy proste, czyli takie "..." automatycznie zamieniają się na drukarskie, czyli „...” Problem pojawia się, gdy przesiadamy się na pisanie czegoś w sieci, albowiem przeglądarka internetowa nie zapewnia nam takiej autokorekty.

Kiedy zaczęłam bawić się w pisanie w HTML-u dowiedziałam się, że pewne znaki można umieścić na stronie, wpisując specjalny kod, który jest do nich przyporządkowany. Innego, prostszego rozwiązania nie poznałam. Ale człowiek uczy się przez całe życie. A ja ostatnio natrafiłam na bardzo ciekawy artykuł, który tłumaczy, jak rozwiązać problem cudzysłowów w internecie. Przy czym - wszystko fajnie, ale nie do końca spodobał mi się sposób na rozwiązanie tego problemu. Bo instalowanie programu, który klawiaturę Windowsa przerobi na tą z Maca, plus wciskanie klawiszy Alt+Shift+[
- dla mnie brzmiało trochę strasznie. Ale udało mi się naleźć prostszy i przy okazji chyba lepszy sposób na okiełznanie cudzysłowu.


Rozwiązaniem, które chciałam wam zaproponować jest Mocny Akcent (na stronie internetowej, do której prowadzi link, jest jeszcze kilka innych plików do ściągnięcia - nie zwracajcie na nie uwagi). Instalacja jest banalnie prosta - ot, rozpakowujemy archiwum, odpalamy setup.exe i na naszym komputerze instaluje się sterownik z dodatkową klawiaturą.

Teraz musimy trochę pokombinować. W prawym, dolnym rogu ekranu, koło zegarka prawdopodobnie macie ikonkę klawiatury. Klikacie na nią prawym przyciskiem myszy i wybieracie Ustawienia. Jeśli ikonki klawiatury nie możecie znaleźć, wchodzicie w Panel Sterowania >> Zegar, język i region >> Zmień klawiatury lub inne metody wprowadzania danych >> Zmień klawiatury (to znaczy, tak wygląda ścieżka dostępu w Windows7, w starszych wersjach systemu operacyjnego, może być inna). Bez względu na to, której metody użyliście, powinno wam wyskoczyć takie okienko:Jeśli chcemy, by klawiatura Mocnego Akcentu włączała się nam przy każdym uruchomieniu komputera, w górnej części okienka, jako język domyślny, z rozwijanej listy wybieramy Polska (Polski) - Polski (Akcent). Dzięki temu klawiatura Mocnego Akcentu zostanie ustawiona jako domyślna.

Dodatkowo, z zainstalowanych usług możemy usunąć klawiaturę Polski (214). Jest to klawiatura z układem klawiszy jak w maszynie do pisania. Ta, w której Y i Z są zamienione miejscami. Jeśli więc pozbędziemy się tej klawiatury - jej przypadkowe włączenie nie będzie już możliwe. Jednak - co dla niektórych być może także jest ważne, klawiatura Polski (214) nie zostanie w ten sposób usunięta permanentnie, a jedynie wymazana z listy. Jeśli więc przypadkiem odwiedzi was zawodowa maszynistka i będziecie chcieli dla niej przywrócić powyższy układ klawiatury, wystarczy, że klikniecie Dodaj i wybierzecie Polski (214) z listy klawiatur.

Na podobnej zasadzie możecie pozbyć się klawiatury Polski (programisty). Co więcej - jeśli klikniecie we właściwości jakiejś klawiatury, będziecie mogli zmienić jej ikonkę (tą, która wyświetla się w prawym, dolnym rogu ekranu, koło zegarka).


No dobrze, ale co właściwie daje nam Mocny Akcent? Przede wszystkim - sprawia, że prawy ALT zyskuje na znaczeniu. Do tej pory po wciśnięciu tego klawisza otrzymywaliśmy tylko polskie znaki. ALT z literką A dawał Ą, ALT z S zmieniał się w Ś i tak dalej. Teraz podobne właściwości zyskują także inne klawisze. Wspomniane cudzysłowy uzyskujemy dzięki klawiszom ALT + ; oraz ALT + '. Ale to nie wszystko. Równie prosto możemy wpisać symbole takie jak ® ™ © § ¶ ± (tak, wszystkie je wpisałam właśnie przy pomocy prawego ALTu). Pełne możliwości Mocnego Akcentu prezentuje ten obrazek:Nową funkcję zyskuje też klawisz ` (ten na lewo od 1, na obrazku zakolorowany na czerwono). Od tej pory będzie on działał tak samo, jak ALT, z tym, że nie musimy trzymać go wciśniętego. Jak to zostało ładnie ujęte na stronie Mocnego Akcentu:


Akcent umożliwia uzyskiwania polskich znaków również spod klawisza [`] (akcent). Jest to metoda „martwego klawisza” wygodna np. gdy piszesz jedną ręką (bo jesz kanapkę ;-) (...) Najpierw wciskasz klawisz ` (...) — na ekranie nic się nie dzieje — dopiero po wciśnięciu np. „a” uzyskujemy polskie „ą”.


Jeszcze jedną, moim zdaniem dość przydatną modyfikacją jest to, że na klawiaturze numerycznej kropka oznacza kropkę, a nie przecinek.


Osobiście stosuję Mocny Akcent od ponad tygodnia i póki co nie dostrzegłam żadnych „efektów ubocznych”. To znaczy - wszystko wciąż działa dobrze - program niczego w systemie operacyjnym nie popsuł. Sterownik można więc bez problemu zainstalować, a następnie cieszyć się z ładnych cudzysłowów i nie tylko.


A tak na marginesie - nie przypuszczałam, że odmiana czasownika „cudzysłów” przez przypadki, jest aż tak skomplikowana.

2 komentarze:

 1. Bardzo fajnie opisujesz ten program :) zastanawiałam sie nad instalacją i miałam wątpliwości, które grafika nie do końca rozwiała. Dziwi mnie jedno: po co zmieniać przecinek z klawiatury numerycznej na kropkę? Przecież polskie liczby zapisujemy z przecinkiem... pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. @po co zmieniać przecinek z klawiatury numerycznej na kropkę? Przecież polskie liczby zapisujemy z przecinkiem

   Zgadza się. Jednakże jeśli ktoś zajmuje się np. programowaniem (tak, jak ja), to bardzo często musi zapisywać liczby po przecinku w amerykańskim stylu, czyli z kropką, zamiast przecinka. I wtedy to, że na klawiaturze numerycznej jest ta kropka, a nie przecinek, naprawdę ułatwia życie.

   Pozdrawiam!

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...